KERAMICKÁ ZÁPLAVA DESIGNBLOKU V PRAZE

KERAMICKÁ ZÁPLAVA DESIGNBLOKU V PRAZE


Příběh Diploma Selection na Designbloku 2014.

Jakožto student designu keramiky a porcelánu jsem byla velmi mile překvapena množstvým vystavených keramických objektů na Designbloku, což je jedna z největších a nejprestižnějších událostí svého druhu v České Republice a střední Evropě.  Letos proběhla od 7. do 12. října a koná se každoročně v Praze v různých objektech od neutěšených industriálních prostorů po historicky chráněné budovy. Neprezentuje práce pouze individuálních tvůrců, ale také studií, škol a nových designových projektů od mezinárodních značek. Součástí této události je také Diploma Selection, což je mezinárodní soutěž pro čerstvé diplomanty. Sestává se ze dvou částí: módního a produktového designu. Vybrané práce jsou prezentovány v Openstudiu, nebo na módní přehlídce a vítězové získají vlastní prostor na dalším Designbloku. Letos bylo Openstudio v domě U Minuty, což je pouhých 20 metrů od slavného Orloje.

Zde jsem si musela položit otázku: Kdo letos dostal keramickou horečku? Studenti účastnící se soutěže Diploma Selection, nebo jejich porotci? Více jak 60 procent projektů prezentovaných v této sekci vyhrazené pro diplomanty bylo vytvořeno z keramického materiálu, nebo na něj alespoň nějakým způsobem odkazovalo. Proč?Například proto, že vystavené práce poukazují na důležitost vytváření skutečných objektů namísto vizualizací a zárověn fakt toho, že v dnešní době je velmi důležitý i proces sám.  Jak říká Martina Žílová, jejíž rozhovor můžete vidět níže “…někdy se prostě něco nepovede, ale díky těmto nezdarům se často přijde na nové věci nebo efekty, které by bez omylu nemohly vzniknout. …”

Keramika má vlastnost přežít tisíciletí a opravdu je přežívá. Důkazem toho jsou některé z prvních archeologických objevů  datované 29000-25000 př. n. l.,  kdy  byly objeveny keramické objekty jako Věstonická Venuše. Od těch dob lidé stále nacházejí něco nového a fascinujícího. Přitom mnohdy je neuvěřitelně těžké vybalancovat správnou rovnováhu mezi recyklováním starých principů a nalezením nových myšlenek.

 

martina zilova - Alchemy - instalation in galerie 1

Martina Žílová – Alchemie – instalace v Galerii 1

martina zilova - Alchemy - instalation in galerie 1 - process

Martina Žílová – Alchemie – instalace v Galerii 1- proces

Výše zmíněná rovnováha byla skvěle ztělesněna v práci Martiny Žílové, která nese název Alchymie. Podělila se s námi o své zkušenosti, o tom kde všude vidí souvislost mezi alchymií a keramikou, o svoje nadšení pro míchání hmoty a objevování nových materiálů.

Co bylo inspirací pro Tvojí diplomovou práci?

Inspirací mi byl předchozí semestr, kdy jsme dostali téma: Nový materiál v keramice. Bylo dost obtížné vymyslet něco nového. V záplavě svých zkoušek a zkoušek mých spolužáků jsem si uvědomila, jak málo víme o tom, co je možné míchat a dávat do pece a co ne. Jak málo víme o míchání různých hmot. Proto vzniklo téma alchymie, ve kterém jsem se zabývala mícháním a zkoušením, které bylo provázeno zdary i nezdary.

Bylo od začátku jasné, co chceš dělat?

Od začátku to jasné nebylo. Zpětně si to vybavuji jako něco, nad čím jsem neměla úplně kontrolu a bylo to strašně rychlé, ale to k tomu asi patří.

Co všechno jsi se přitom naučila?

Naučila jsem se míchat vzorky porcelánu, různé efekty mezi hmotou a glazurou a také vyrobit poměrně velké nádoby z porcelánu tak, aby nepraskaly při různých fázích procesu výroby. Dále teorii alchymie, která se od praktické alchymie poměrně liší a byla velice zajímavá.

 

martina zilova - Alchemy - photo by tomas hercog

Martina Žílová – Alchemie – photo by Tomáš Hercog

martina zilova - Alchemy - photo by tomas hercog

Martina Žílová – Alchemie – photo by Tomáš Hercog

 

Kde všude bys řekla, že se potkávají keramika a alchymie? Čím jsou si podle Tebe podobné?

Tato otázka je jako vyňatá z mé diplomky. Vlastně celou keramiku a keramika samotného přirovnávám k “alchymii a alchymistovi”. Už v základních pravidlech vytváření velkého díla (přeměna látek, transmutace) potřebuje alchymista k výrobě oheň, vodu a vzduch. Keramik také. Dále pak přirovnávám výrobu jako dost podobnou v tom, že někdy se prostě něco nepovede, ale díky těmto nezdarům se často přijde na nové věci nebo efekty, které by bez omylu nemohly vzniknout.”

Věříš na Múzy?

Ano věřím. Někdy se může člověk upřemýšlet, aby něco vymyslel a pořád nic nemá. Pak jede tramvají, podívá se z okna (shodou okolností 5minut před konzultacemi) a má to! Najednou ho to napadne.

Co vnímáš jako svůj dosavadní největší úspěch?

Největší úspěch je moje celé studium, a to jak na FUD UJEP, tak na UMPRUM. A také, že jsem se setkala s lidmi, kteří mě posunuli.

Jak jako čerstvě odpromovaný student, který má za sebou spoustu úspěchů a výstav zvládáš přechod do “reálného života”? Po čem ze školy se Ti bude stýskat a na co nového se naopak těšíš?

Stýská se mi určitě po té super bandě ze školy. Když jste s někým celé dny, někdy i noci a rána, spojuje vás přátelství a to je to, co mi chybí.

 

Podívejte se na více o Martině práci na: https://www.facebook.com/pages/Martina%C5%BD%C3%ADlov%C3%A1/358295284321547?fref=ts

Obvykle není příliš možné spojit performance s keramikou a speciálně ne s užitou. Ale Adam Železný ukázal v tomto ohledu nové možnosti a dokázal tak, že něco takového lze. Vytvořil projekt, který nazval Tvarováno výbuchem. Ten ukazuje vybrané keramické misky vytvarované výbuchy, které byly zapříčiněné kontrolovanou detonací. Zde je video popisující proces: http://vimeo.com/99143495

adam zelezny - the blast

Adam Železný – Tvarováno výbuchem

 

adam zelezny - the blast

Adam Železný – Tvarováno výbuchem

Protože jsme před chvílí mluvili o spojitosti keramiky s moderním uměním, tak nám práce From Insect od Marlene Huissoud může možná malinko asociovat Leukemii Damiena Hirsta. Marlen se stala vítězem produktové části soutěže Diploma Selection. Její projekt není založen na keramice, ale na černém propolisu – samotném produktu hmyzu, co se na první pohled může jevit coby skleněný materiál nebo keramika s černou glazurou. Je to ale pryskyřice, kterou včely sbírají z různých stromů a používají jako těsnící hmotu na nevyžádaná otevřená místa v úlu. Barva záleží na botanických zdrojích. Vázy jsou tvarovány foukáním pryskyřice při použití stejné techniky jako na sklo. Pro některé to byl extrémně zajímavý projekt, pro ostatní jen plýtvání pryskyřicí, která je v přírodě poměrně vzácná. Marlen promovala na Central St. Martins University of Arts London a vy si můžete udělat váš vlastní názor zde: http://www.marlene-huissoud.com/from-insects/

 

7. marlene huissoud - from insects 2

Marlene Huissoud – From Insect

Samozřejmě lze říct, že užitá keramika je pouze keramický akt vytváření hrnčířského nádobí. Ale jak vidíme, je možné říci i to, že je to také médium dnešní komunikace, respektující fakt, že některé z jeho principů přežily tisíciletí. Kdokoli z nás byl jako malé dítě schopný rozeznat, co je to miska, hrnek nebo váza. Až mnohem později nám někdo “vysvětlil”, co je to umění, design a keramika. A o to víc je pozitivní, že tito tři autoři zapomněli na některé stereotypy a pokusili se o experiment s přiznáváním důležitosti procesu.

Categories